Aynı zamanda baklofen pompası olarak ta bilinir.

Baklofen Nedir?

Baklofen kas gevşetici bir ilaç olup Multibl Skleroz (MS), omurilik yaralanmaları ve bazı nörolojik hastalıklarda meydana gelen spastisiteyi azaltmak için kullanılır. Spastisite özellikle hareket ile tetiklenen kasılma ile kendini gösterir.

Baklofen nasıl çalışır?Spastitite; omuriliğin uyarıcı ve uyarıyı baskılayıcı mekanizmalarının dengesiz olması ile ortaya çıkmaktadır. Bu dengesizlik kas germe reflekslerinde aşırı artmaya neden olmaktadır.

Yan etkileri nelerdir?Baklofenin bazı yan etkileri baş dönmesi, dalgınlık, baş ağrısı, bulantı ve güçsüzlük olarak sıralanabilir.

İntratekal baklofen neden oral baklofene tercih edilir?

İntratekal bölge içinde beyin omurilik sıvısı ve onun içinde de sinir kökleri bulunmaktadır. Oral olarak alınan baklofenin neden olduğu yan etkiler kullanımını sınırlar. Oral baklofen tüm vücuda yayılma özelliğine sahiptir ve gerçekten etki yapması gereken bölüm olan beyin omurilik sıvısına sadece az bir bölümü geçer. İntratekal uygulamada ise kullanılan ilacın tamamı hedefe ulaşır.

morfin-pompasi-oral            morfin-pompasi-intratekal

Oral Kullanım                                               İntratekal Kullanım

Baklofen pompa sistemi nedir?

Baklofen pompası ilacın intratekal olarak verilmesine yaramaktadır. Sistem kateter (ince esnek tüp) ve pompadan oluşmaktadır. Pompa yuvarlak metalik bir diskten yapılmıştır ve kalınlığı 2.5 cm ve çapı ise 7.5 cm kadardır, karın bölgesinde cilt altına yerleştirilir. Pompa içinde ilacı depolar ve programlanan düzeyde katetere gönderir. İlaç boşaldığı zaman bir enjektör yardımıyla pompa tekrar doldurulabilir. Pompanın pil ömrü 5-7 yıl arasında değişmekte olup pil bittiğinde pompa değiştirilir.

Bu sistem aynı zamanda diğer tedavi yöntemlerinin hiçbirine yanıt alınamayan, şiddetli ağrıların tedavisinde beyin omurilik sıvısı içine morfin uygulaması için de kullanılabilir.